Aktuality


Sledujte nás na YouTube Kitesurfing-school.cz YouTube kanál

Aktuality

Paula Novotná interview

20.10.2013 Přinášíme Vám rozhovor s naší nejlepší kiterkou a jedinou účastnici světové poháru PKRA Paulou Novotnou.

Ahoj Pájo můžeš se pro ty co tě ještě neznají krátce představit?

Ahoj!

Jmenuji se Paula Novotná a je mi 20 let. Pocházím z Hradce Králové a už 6 let se věnuji kiteboardingu - freestylu. Už dva roky závodím a tento rok jsem začala jezdit světový pohár, kde se mi začalo dařit, až jsem se v půlce roku dostala na bednu. Dostala jsem smlouvu profesionálního sportovce a můj oblíbený sport se stal vlastně mojí prací. Můj sen se stal skutečností a momentálně cestuji po celém světě, závodím, fotím a točím s profesionálními kameramany. Také studuji už 2. rokem Vysokou školu ekonomickou VŠEM v Praze, kde mi umožňují studovat online.

Jak dlouho kituješ a kde si se učila?

Kituji už dlouho, je to 6 let. Jezdit jsem se naučila částečně v Řecku na Lefkádě a také na německé Rujáně. Rodiče už kitují 9 let, když jsem byla malá, ráda jsem tátovi nafukovala a balila kite, teď si říkám, že měl docela dobrý servis :). Dlouho jsem ho prosila, ať mě to naučí, ale bál se, že je to pro trdlo a nemehlo, jakým jsem byla, nebezpečné. Nakonec jsem ho přemluvila a naučil mě to. Trvalo to déle, protože jsem šla na vodu jen když podmínky byly ideální, ale jakmile jsem začala jezdit pořádně, už jsem se toho nepustila. Hned jsem začala zkoušet různé triky. Když jsem byla malá dělala jsem závodně sportovní gymnastiku a také jsem závodně plavala. Tyto sporty mě daly super průpravu, kterou jsem určitě využila. Každé prázdniny jsme s rodiči jezdili někam do tepla, kde jsem měla možnost jezdit. Díky těchto každoročních "tréninků"  jsem se v kiteboardingu postupně zlepšovala, až jsem chtěla začít závodit.

Co Tě na kitingu nejvíce baví?

Popravdě řečeno nevím, kde bych byla teď, kdybych tenkrát nezačala kitovat. Kiteboarding je teď můj životní styl a všechno se točí kolem něj. Řekla bych, že bych asi dělala jiný sport nebo řádně studovala vysokou školu jako řada lidí mé generace. Také mě hodně bavil snowboarding, ale vybrala jsem si kiteboarding, jelikož mám radši teplo a sluníčko. Na kiteboardingu mě asi nejvíce baví ten pocit, když jsem na vodě. Když trénuji anebo jen tak jezdím, to je to pro mě asi to nejlepší. Závody a práce kolem kiteboardingu je také super. Na tomto sportu mám taky ráda to, že můžu cestovat po celém světě, zejména po těch nekrásnějších plážích světa. Poznávám jiné kultury a lidi kolem. Mám velice dobré kamarády z různých konců světa, za což jsem kiteboardingu také vděčná.

kitesurfing pavla novotna 

Jak zvládáš kiting se školou, jde to vůbec?

Jak už jsem říkala, studuji Vysokou školu ekonomickou VŠEM v Praze, kde mi umožňují studium online. Když jsem pryč, studuji buď ráno nebo večer, a vždy když přijedu domů, většinou to bývá tak na týden, tak si udělám pár zkoušek. Mám možnost dělat zkoušky po celý rok, takže to je super. Jediná nevýhoda je, že nemůžu být na cvičení v Praze, přednášky mám totiž na internetu i se všemi dokumenty ke studiu. Někdy když jsem déle v Čechách, třeba letos, když jsem měla zlomenou ruku, tak se snažím dohnat si co nejvíce školy, aby mě to pak netrápilo na cestách a závodech.

Letos jsme zaznamenali perfektní výsledky na PKRA světových závodech, jak je hodnotíš ty sama?

No popravdě jsem opravdu ráda, že jsem letos začala jezdit světový pohár. Nevěděla jsem, že můžu dosáhnout tak skvělých výsledků. Během roku jsem měnila destinace a měla více odjetých závodů, čímž jsem začala chápat, jak se mám na závody připravovat atd. Díky tomuto zjištění mám momentálně ještě větší ambice než na začátku roku.


Letos je tady 8 zastávek světového poháru PKRA ve freestylu. První zastávka byla v Maroku, v místě Dakhle, kde jsem získala 4. místo. Byl to můj první světový pohár a umístila jsem se hned za prvními 3 holkami – světovými špičkami Giselou, Karolinou a Brunou. To byl opravdový úspěch.
Druhé zastávky ve Francii jsem se nemohla zúčastnit, kvůli nešťastnému zranění, zlomené ruce a přetrhanými vazy v zápěstí. Naštěstí se mi dostala špičková péče v Pardubicích jednoho z nejlepších doktorů na zápěstí, doktora Jaroslava Pilného a také špičkové rehabilitace na klinice rehabilitace ruky.
Třetí zastávka byla v Itálii na Sicílii. Odjela se jenom single eliminace, kvůli nedostatku větru a skončila jsem na super 5. místě.
Čtvrtá zastávka byla v Německu, kde jsem dosáhla zase super výsledku. Byla tam zatím největší konkurence a dokázala jsem to vytáhnout na 4. místo. Myslím, že tohoto výsledku si zatím vážím nejvíce.
Pátá zastávka na Fuerteventura, kde jsem zase zabodovala. Zkusila jsem SLALOM a zvládla jsem se vyšplhat a udržet na 2. místě – moje první bedna. Hned po slalomu jsem se ve strašně náročných podmínkách umístila na 3.místě ve freestyle. Moje první bedna ve freestylu! Juchůů.

Jaké jsou plány a cíle na další sezónu?

Letos ještě máme 2 zastávky v Číně a jednu v Argentině. Zrovna teď jsem na cestě do Číny. Tak držte palce. Můžete nás sledovat na www.prokitetour.com . Po Fuerte jsem trénovala v Řecku a Brazílii, můj level se určitě o něco zlepšíl, tak uvidíme, co předvedu a jak se mi bude dařit u Číňanů.

Další sezónu určitě pojedu světový pohár zase a budu se snažit ještě o lepší výsledky. Chci také pomoci tomu, aby holky více kitovaly. Momentálně je to velmi málé procento oproti chlapům. Přes zimu budu tedy pilně trénovat někde v teple, kde fouká J

Co zranění a tvé koleno, drží?

Zranění momentálně žádné nemám. Koleno, to byla plastika předního křížového vazu, a to drží pěkně a už ani nepoužívám ortézu, je to už nějaký ten pátek. Letos na jaře jsem měla zlomené zápěstí, ale z toho už jsem se taky dostala. Teď si dávám větší pozor, dávám důraz na rozvičku a strečink, který je velmi důležitý. Často cvičím jógu, abych uvolnila svaly unavené z tréninku.

Co tvé kitové vybavení a international team?

Jezdím za North, letos jsem se dostala do international teamu. North jezdím už od mala a vždy mě podporoval Albert a Snowboardel.cz Jezdím draky North Vegas s 22 m dlouhými šňůrami. Prkno jezdím Team Series 134 a Gambler 136, oboje s botami – pevným vázkem.

Co by si na závěr poradila těm, co by rádi kiting zkusili?

Nebojte se a zkuste to! Je to ten nejlepší sport, který jsem kdy zkusila a nikdy nebudu litovat toho, že jsem začala kitovat. Změnilo mi to život a teď se těším z každého nového dne na vodě. Kiteboarding vás taky vezme na krásná místa, ať už na krásné zasněžené hory, tak na ty nejkrásnější pláže světa. Tak šup! Zapiště se na kurz a vidíme se na vodě!

Pájo děkujeme moc za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů v dalších závodech a hlavně bez zranění.

Není zač, mějte se a hodně větru! Ahoj Pája

www.paulanovotna.com

www.facebook.com/paulanovotna.kiteboarding

Paula THE trouble maker from paula.nov on Vimeo.